Záměna hlavního světlometa NB

Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod Valda 5555 » 01 pro 2021, 12:48

Zdravím. Měním hlavní světlomety na NB. Původní jedna H4. Záměna na světlomety s poslední NB. Dvě žárovky, potkáváci hb3, dálkové H7 Jeden plus jsem zapojil na potkáváci, druhé dálkové. Minus s h4 dal na dálkové H7. Minus s parkovacek dal na potkáváci hb3. Po zapojení zmizel plus s dálkových. H4 normálně funguje.
Co s tím? Děkuji za odpověď.
Valda 5555
 
Příspěvky: 17
Obrázky: 0
Registrován: 05 srp 2019, 18:44

Re: Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod vhml » 01 pro 2021, 23:06

Sice z popisu vůbec není srozumitelné jak to máš zapojené, ale s NBfl světly vyvstává ještě jeden problém. H4 žárovka se přepíná z tlumeného vlákna na dálkové. Jenže u dvoužárovkových světel svítí tlumené pořád a jen se k tomu připojuje dálkové.
vhml
 
Příspěvky: 1070
Registrován: 28 črc 2015, 12:11
Bydliště: Chodsko

Re: Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod Valda 5555 » 02 pro 2021, 11:15

Ahoj.
Původní světlomet byl s jednou h4. Nový má dvě žárovky. Hb3 potkáváci H7 dálkové. H4 má tři kabely jeden plus potkáváci, druhý plus dálkové a jeden minus.
Zapojil jsem tak to. Plus potkáváci ho s h4 dal na plus Hb3, to je potkáváci na novém světle. Minus jsem vzal s obrysoveho světla. Takže potkáváci fungujou.
Teď dálkové. Vzal jsem plus dálkového s H4 a nápoji na plus H7 to je dálkové na novém světlometu. Minus jsem vzal s původní h4. Očekávál jsem že bude samostatně svítit potkáváci a po přepnutí na dálkové potkáváci zhasnou a budou svítit jen dálkové. Ale problém, zmizel plus na dálkové. Svítí jen potkáváci.
Valda 5555
 
Příspěvky: 17
Obrázky: 0
Registrován: 05 srp 2019, 18:44

Re: Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod Marko » 05 pro 2021, 10:30

Ahoj, kedysi som svoju NB faceliftoval na NBfl. Znamenalo to prerobit kabelaz na svetlomety - presne ako pises - NB ma jednu kombinovanu ziarovku H4 s dvoma vlaknami - dialkove a stretavacie medzi ktorimi prepinas. NBfl ma dve ziarovky - zvlast pre stratavacie a zvlast pre dialkove. Tak, jak si to zapojil ti to fungovat nebude lebo vychadzas zo zleho predpokladu ze do H4 ti ide jeden spolocny minus a dva krat plus. Je to presne naopak!!! Ma jeden spolocny PLUS a dva MINUSY.

Mozes to urobit dvoma sposobmi:

Jednoduchy sposob
Plusovy kabel proste rozdelis na dva a zapijis kazdu ziarovku s jednym plusovym a jednym minusovym. Jednoduche ale nemusis prejst technickou, pretoze technik si vsimne, ze ked prepinas na dialkove tak ti stretavacie zhasinaju. Totizto - ak mas zvlast ziarovku pre stretavacie a dialkove tak pri zapnuti dialkovych ti stretavacie musia ostat svietit.

Spravny sposob
Je to krkolomne ale da sa to zapojit tak aby ti stretavacie ostali svietit aj pri zapnuti dialkovych. Treba si uvedomit ako to vlasntne funguje pri prepinani stretavacieho a dialkoveho vlakna v H4. Nemozu svietit obe vlakna naraz to by ziarovka nevydrzala. Nemoze sa ale stat aby stretavacie vlakno zhaslo pri prepnuti na dialkove vlakno - ktore by ale nefungovalo, napr. ak by bolo vypalene alebo nejaky iny problem v kabelazi... Obvod pre stretavacie vlakno sa otvori (vypne) iba ak na sa dialkovom vlane deteguje spravny odber amperov... Prave tato vlstnost sa da vyuzit. Finta je cele to presmerovat cez relatka. Relatko ma velmi maly odber a teda auto si bude mysliet ze dialkove nesvieti a stretavaci obvod nevypne.

Schema zapojenia s relatkami je tu:
Obrázek

Najlepsi video navod aj s tipmi kde a ako to zapojit tu:
https://www.youtube.com/watch?v=zxJbmIKp2KM

Ja som to oproti navodu este vylepsil, ze som to cele urobil na pravej strane za pravym svetlom, Je tam na to krasny priestor akurat si treba vymajstrovat nejaky drziak na relatka, ale cele to bude krasne schovane a kabelaz celkovo kratsia.
Marko
 
Příspěvky: 30
Registrován: 06 srp 2019, 09:40

Re: Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod Valda 5555 » 05 pro 2021, 13:48

Marko, moc děkuji za vysvětlení.
Vůbec jsem netušil že H4 má jeden plus a dva mínusy.
Jednoduchý spusob v pohodě zvládnu sám.
Ta správná varianta, nevím, podívám se na to pořádně.
Ještě jednou děkuji za odpověď.
Valda 5555
 
Příspěvky: 17
Obrázky: 0
Registrován: 05 srp 2019, 18:44

Re: Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod Marko » 05 pro 2021, 14:10

Elektro.jpg

Ak by si mal zaujem tak mam nejake zbytky - jak som objednaval z aliexpressu tak to boli balenia po viac kusoch nez som potreboval, alebo ked to prislo po pol roku tak som to uz nepotreboval:-) Tie dve relatka su vodotesne. Ak mas zaujem napis SZ s adresou a poslem postou...
Marko
 
Příspěvky: 30
Registrován: 06 srp 2019, 09:40

Re: Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod gramo » 07 pro 2021, 00:55

Každá strana osvětlení má svoji pojistku, + má na každé straně auta jinou barvu, zapínání (kostra pro LOW a HIGH) už je na obou stranách stejné (jde k páčce u volantu). Proto bych to nedělal přímo podle tohoto obrázku, ale k žárovkám navedl stávající pojistkami jištěné + z H4 konektoru a relátky řídil sepnutí žárovek ukostřením.

Relátko pro potkávačky se může zdát zbytečné, ale jestli to dobře chápu, je tam kvůli funkčnosti kontrolky dálkových světel. Ta je totiž napojená na kontakt LOW na patici H4. V originálním zapojení s H4 jde po zapnutí dálkových samozřejmě většina proudu skrze vlákno dálkových světel, ale malá část jde přes vlákno potkávacích světel a kontakt LOW na kontrolku v palubce a ta díky tomu svítí. V upraveném zapojení se tam dostane proud skrze vinutí relátka a díky tomu kontrolka svítí a zároveň díky proudu procházejícímu kontrolkou relátko sepne a rozsvítí k dálkovým i potkávačky.

V příloze je schéma původního zapojení -- přikládám kvůli barvě vodíčů a tomu, jak funguje kontrolka dálkových světel.
Přílohy
headlights.png
Uživatelský avatar
gramo
 
Příspěvky: 781
Registrován: 07 dub 2016, 16:54

Re: Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod Valda 5555 » 07 pro 2021, 11:06

Děkuji za účast.
Jak jsem psal, elektrika není moje silná stránka.
Pro mně první spusob je více zrozumitelny a tím pádem víc jednoduchý. Ale možná se mýlím? Stejně děkuji.
Valda 5555
 
Příspěvky: 17
Obrázky: 0
Registrován: 05 srp 2019, 18:44

Re: Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod vhml » 07 pro 2021, 15:13

Jenže ten "jednoduchy" zpusob je prasarna, která nemá na autě co dělat, protože pak pořádně nesvítí. Buď to zapoj pořádně ať svítí co má a nebo se na takový zbytečný tuningy vyser.
vhml
 
Příspěvky: 1070
Registrován: 28 črc 2015, 12:11
Bydliště: Chodsko

Re: Záměna hlavního světlometa NB

Příspěvekod Valda 5555 » 07 pro 2021, 17:27

Nemyslel jsem ten jednoduchý bez relatek. Mluvil jsem o tom druhém, od Marko.
Valda 5555
 
Příspěvky: 17
Obrázky: 0
Registrován: 05 srp 2019, 18:44

Další

Zpět na Technika MX-5

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam a 86 návštevníků

cron